Diety, alternativní výživové směry

 

Trend poslední doby je bohužel takový, že přibývá lákavých reklam na různé většinou nezdravé dobroty a lidé jim stále častěji podléhají. Na druhou stranu tento příjem nekompenzují dostatečným pohybem, protože na něj jednoduše nemají čas. I z tohoto důvodu jedí často ve spěchu. Za pár týdnů se tato disbalance mezi příjmem a výdejem energie začne projevovat i na změnách tělesných partií nebo na zdraví a v tu chvíli mnoho lidí hledá nějakou rychlou, zázračnou a účinnou redukční dietu bez námahy nebo změny životního stylu.

Nejenže žádná taková dieta neexistuje, ale člověk mnohdy nesprávnou změnou jídelníčku hazarduje se svým zdravím, nebo dokonce životem, protože strava by neměla být jednostranná. Pak dojde k tomu, že některé látky tělu chybí a jiné naopak přebývají. Vždy platilo a platit bude, že když chci zhubnout, nestačí si vzít nějakou zázračnou pilulku, ale musím pro to něco udělat. Hlavní je přijímat pestrou, zdravou a pravidelnou stravu a také nesmí chybět pohyb, protože pro hubnutí platí že výdej musí být větší než příjem a příjem by měl mít vysokou výživovou a nízkou energetickou hodnotu!

Na této stránce je popsáno několik alternativních výživových směrů a diet. Ne všechny diety jsou samozřejmě škodlivé, někdy je potřeba určitý druh potravin vynechat, ať už ze zdravotního důvodu, nebo prostě z osobního přesvědčení či náboženství. Pokud ale v přijímané stravě chybí nějaká důležitá látka, měla by se nahradit nějakou jinou vhodnou alternativou. Vždy je třeba zvážit všechna zdravotní rizika a také výhody či nevýhody.

Mějte na paměti, že dočasná dieta může sice na chvíli pomoci shodit pár kil (někdy jen úbytkem vody místo tuku), ale po jejím skončením se často dostavuje tzv. jojo efekt a kila se vrátí zpět i s pár novými kamarády. Proto by změna stravování měla být dlouhodobá a jídelníček pestrý.

 

Vegetariánská strava

Vegetariánství je komplexní životní styl a postoj zaměřený na péči o zdraví formou výživy, abstinencí, nekuřáctvím, pohybem, tělesnou hygienou, psychohygienou. Vegetariáni nekonzumují maso a masné výrobky, ale přijímají ostatní živočišné produkty jako např. mléko, tvaroh, máslo, vejce. Pokročilí vegetariáni se vyhýbají i rafinovanému (bílému) cukru, bílé mouce a ostatním rafinovaným a chemicky upravovaným potravinám.
Vegetariánské diety mohou být nutričně zdravé, pokud obsahují různorodé obilniny, ovoce, zeleninu, ořechy, mléko, mléčné výrobky, které se správně doplňují bílkovinami, vitamíny a minerály.

Typy vegetariánských diet:

Laktovegetariáni - jedí mléčné výrobky, ale nejedí vejce a maso
Ovovegetariáni - jedí vejce, ale nejedí mléčné výrobky a maso
Laktoovovegetariáni - jedí mléčné výrobky i vejce a nejedí maso
Su vegetariáni - nejedí maso ani aromatickou zeleninu (česnek, pórek, cibule, atd.)
Vegani - jedí výlučně stravu rostlinného původu (ořechy, luštěniny, obiloviny, ovoce, zeleninu a med). Někteří nejedí ani droždí a med
Vitariáni - vegani, kteří jedí pouze syrovou stravu, která nebyla upravena při vyšší teplotě než 48°C
Sprutariáni - vitariáni, kteří jedí jedlé klíčky semen rostlin
Džusariáni - vitariáni kteří konzumují nápoje vyrobené především z ovoce a zeleniny
Halal vegetariáni - kombinace halal stravy a vegetariánství

TYP VEGETARIÁNSTVÍ ČERVENÉ MASO DRŮBEŽ RYBY VEJCE MLÉČNÉ VÝROBKY MED
Veganství NE NE NE NE NE NE
Ovovegetariánství NE NE NE ANO NE ANO
Laktovegetariánství NE NE NE NE ANO ANO
Laktoovovegetariánství NE NE NE ANO ANO ANO

 

 

 

 

 

 

Typy semivegetariánských diet: 
Semivegetariáni (částeční vegetariáni) - nejedí jen některé druhy masa
Pescetariáni - jedí mléčné výrobky, vejce, rybí maso, nejedí žádné maso savců ani drůbež
Pollotariáni - jedí drůbeží maso, ale nejedí maso savců a ryb
Pescopollovegetariáni - jedí drůbeží a rybí maso, nejedí maso savců
Flexitariáni - vegetariáni, kteří mají povolenou občasnou konzumaci masa
Lessetariáni - maso konzumují, ale mnohem méně než obvykle

TYP SEMIVEGETARIÁNSTVÍ ČERVENÉ MASO DRŮBEŽ RYBY VEJCE MLÉČNÉ VÝROBKY MED
Pescetariánství  NE  NE  ANO ANO  ANO  ANO 
Pollotariánství  NE  ANO  NE  ANO  ANO  ANO
Pescopollovegetariánství  NE  ANO  ANO  ANO  ANO  ANO

 

 

 

 

 

Nevýhody vegetariánské stravy:  U vegetariánské dietyhrozí karence (nedostatek) bílkovin. Pokud vyřadíme bílkoviny živočišné, musíme je nahradit rostlinnými.
Nedostatek bílkovin způsobuje: poruchy menstruačního cyklu. Také vitamíny musí být přijímány. Vit. B 12 je ve stravě živočišného původu, vegetariáni musí jíst jiné potraviny, které je obsahují ( pivovarské kvasnice). Osoba, která nekonzumuje tmavé maso může mít nedostatek železa a zinku, protože rostlinné zdroje železa se nedostatečně absorbují. Nedostatek vápníku - může se nahradit sojovým mlékem obohaceným Ca, sojovými vločkami, listovou zeleninou.

Výhody vegetariánské stravy: Obsahuje vlákninu, snížené množství nenasyceného tuku, cholesterolu.

Freeganstvíneoficiální logo freeganství

absolutní bojkot ekonomického systému, který podle freeganů zneužívá lidi, zvířata a celou planetu - freegani definují tento životní styl jako o krok dále dovedené veganství, takže zjednodušeně místo toho, aby místo živočišných produktů kupovali rostlinné (jako vegani), nekupují žádné produkty - ohledně stravy to však neznamená, že freegani nekonzumují žádné živočišné produkty, přestože je to mezi nimi relativně častým jevem.

Makrobiotika

Makrobiotiku můžeme chápat jako model přirozené výživy i jako životní filozofii. Makrobiotika je původem ze staré Číny a jejím základem jsou dva protipóly - síly Ying a Yang. Jejich život se pohybuje na hranici přežití, Čína je chudý kraj a navíc díky tepelným vlivům má tělo snížené energetické nároky. Tato strava je nevhodná do našich podmínek.
Makrobiotika staví svůj jídelníček na zelenině, která je nejrůznějším způsobem tepelně zpracována. Pouze 1/3 je v syrové formě a zbytek je speciálně upravován buď mléčným kvašením nebo blanšírováním. Cukry a živočišné tuky jsou z jídelníčku zcela vynechány. Maso je konzumováno poměrně často, avšak převážně z menších zvířat. Zásadně není konzumované ovoce, protože se tu objevuje strach z jeho cukrů. Charakteristická je také nízká spotřeba tekutin. Základní potravou makrobiotiků jsou různé druhy obilovin se zeleninou (tvoří až 70% celkového denního příjmu), ovocnými plody, luštěninami, klíčky a s přídavkem divoce rostoucích bylin.

Syrová strava

Syrová strava je „živá“ strava. Je konzumována tak, jak se vyskytuje v přírodě, tj. bez zahřátí na teplotu vyšší než 48°C. Potraviny jsou bez jakéhokoliv zpracování, změn, konzervace, zahřívání, ozařování, ošetřování plyny, bez dlouhého skladování a chemických aditiv.

Dělená (disociovaná) strava

Základní principy této varianty jsou, že bílkoviny musí být zprvu rozkládány v kyselém prostředí, tuky zase jsou rozkládány až v tenkém střevě (v alkalickém prostředí), ale v žaludku neovlivňují proces trávení bílkovin ani cukrů. Cukry v kyselém prostředí podléhají rychlému kvašení.

Z toho plyne:
1. bílkovina a tuk mohou být konzumovány najednou,
2. cukry a tuk mohou být konzumovány najednou,
3. nekombinovat škroby s bílkovinami,
4. nekombinovat škroby a „kyselé“ ovoce (hodně kvasí).

Po jídle se smí přijmout ovoce až za 2 hodiny. Nutné je respektování biorytmů orgánů, zapojených do zpracování potravy. Proto se s postupem dne doporučuje přecházet z počáteční převahy cukrů až k večernímu zařazování bílkovin.
Tato strava má název podle toho, že bílkoviny a sacharidy jsou konzumovány zvlášť, odděleně. Při požívání bílkovin je nutné konzumovat pouze jeden druh bílkovin. Ovšem tuky saláty zeleniny, byliny, ořechy, maliny, rozinky jsou neutrální.

Nedostatky alternativního způsobu stravování:

nedostatek vit. B12 hlavně v mase
nedostatek Ca obsažený hlavně v mléčných výrobcích
chudokrevnost v důsledku nedostatku Fe
velký příjem vlákniny, která způsobí snížení vstřebávání základních látek
Vzhledem k faktu, že rostlinné bílkoviny tělo vstřebá v průměru z 10% a živočišné až z 90%, není vhodné zcela z jídelníčku živočišné bílkoviny vyloučit. Ideální poměr rostlinných a živočišných bílkovin by měl být cca 2:1. Někteří odborníci na výživu doporučují dokonce poměr 1:1

Další diety

Celá řada diet slibuje rychlý úbytek hmotnosti, ale v naprosté většině případů se zamlčují případné zdravotní následky. Zvlášť nebezpečné jsou diety s vysokým obsahem tuku nebo jednostranné zaměřené, které se v žádném případě nesmí držet dlouhodobě. Populární jsou u nás zvláště diety v podobě koktejlů. Většina z nich obsahuje pouze 20% bílkovin, což je na dietu vcelku málo. Navíc ve většině z nich najdete i vysoké procento tuků. Některé jsou obohaceny o vlákninu, minerály, vitamíny či látky zlepšující spalování tuků. Nesprávné a nerozumné zařazení diet do našeho jídelníčku může vyústit v poruchy příjmu potravy anorexii či bulimii.

Příklad některých z mnoha diet:

Název Co obsahuje Klady a zápory
Jablečná  6 - 8 neloupaných jablek, jablečný čaj, minerálka, voda Pročištění organismu, žaludeční obtíže
Atkinsonova (Štefana Margity)  libovolné množství bílkovin, zakázány jsou sacharidy, pečivo, brambory Zvyšuje hladinu cholesterolu, riziko aterosklerózy, odvodňuje
Nízkotučná Strava bohatá na vlákninu, malé množství bílého netučného masa, zákaz sladkostí Doporučuje se, je finančně náročná
Vaječná 6 natvrdo uvařených vajec, se 3 plátky toastového chleba a zeleninou Může podráždit žlučník, karence látek
Hollywoodská Bílkoviny s minimálním množstvím tuku (ryby, kuřata, netučné sýry, jogurty) Vhodná, ale je nebezpečné omezit tuky úplně. Hlavně rostlinné nebo tuky z ryb (omega 3 a 6 mast.kys.)
Bramborová 1 kg brambor denně, úprava musí být bez tuku, přílohy: zelenina, jablka, čerstvý salát  Zdroj minerálních látek a vitamínů. Velký příjem škrobu (amylózy a amylopektinu), málo bílkovin
Koktejlová  Koktejly obsahují rostlinnou složku Urychluje vývoj žaludečních chorob 
Rýžová 300g vařené rýže: 4 - 5 jídel denně, příloha: ovoce, zelenina Odvodňuje organismus, obsahuje málo bílkovin 
Jogínská Střídají se pitné (pouze tekutiny v neomezeném množství) a suché dny (5 housek, ovesná kaše, vývar, bylinný čaj)…  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Pročišťovací kůry

Pokud jsou do našeho jídelníčku zařazovány občas, jsou jistě pro náš organismus prospěšné. V žádném případě nesmí být použity k záměru snížení tělesné hmotnosti, neboť jejich hlavní úkol spočívá v samoočišťovací schopnosti těla.

a) Půsty

Půst může trvat 1 či více dnů, je však potřeba dodržovat kvalitní pitný režim a tělo na půst dostatečně připravit. Opatrnost je zde na místě, avšak správné provedení půstu je pro tělo zcela jistě očistným a detoxikačním procesem. Správný návrat k plné stravě je také velmi důležitý.

b) Ovocný den
Čas od času neškodí do jídelníčku zařadit tzv. odlehčovací den (jednou za dva týdny), který má za úkol samočištění. Pokles hmotnosti je tady vedlejším účinkem. Během dne to znamená sníst 1,5 kg libovolného čerstvého ovoce rozděleného do více porcí, pít dostatek minerální vody, bylinkového čaje bez cukru a mléka. Dva ovocné dny jsou maximum. Přitom bychom měli hodně odpočívat a chodit na procházky.

c) Den ovocných šťáv
Je efektivnější než ovocný den, ale je doprovázen větším pocitem hladu. Smí se vypít 3/4 l ovocných a zeleninových šťáv.